Historické opáčko

Pravěk neboli doba punková

 

Kapela, a zatím ji nenazývejme Faraday, začala vznikat v roce 2011 v pražském Suchdole, divokém západu Prahy, když se po okolí (a hlavně po ICQ) rozneslo, že Ondra má ve sklepě opravdové bicí. Tato skutečnost začala jako magnet přitahovat rozličné šumaře, kumštýře, samohraje a jejich fanoušky, kteří svorně prohlašovali, že „jsme lepší, než Green Day“ a že naše hudba je fakt „libice“.

 

Přes všechno úsilí a zkoušení skutečně na denní bázi se nám však nepodařilo nastudovat jedinou skladbu. I tak patří všem zúčastněným velký kredit za jejich vytrvalost, neboť obětovat tolik času něčemu, co nikam nevedlo, je úctyhodné.

 

 

Vlasy nebo Faraday?

 

Tolik o pravěku naší existence. Až s příchodem Honzy a Piškota, dvou nerozlučných kamarádů, začalo vznikat něco, co připomínalo kapelu. Mělo to zpěv, texty, název, dokonce i členy.

 

A proč Faraday? Postupně jsme s výběrem názvu tápali, vyzkoušeli jsme snad všechno od Vlasů přes UFO až po Veselé lumíky. Nakonec pomohla učebnice fyziky pro 2. stupeň základních škol. Stačilo náhodně zalistovat a ukázat prstem na první slovo, co jsme našli. Britský fyzik Michael Faraday. Má někdo něco proti tomu? Nemá? Tak berem. Můžeme být vlastně rádi, že to byla učebnice fyziky. Taky jsme se mohli klidně jmenovat třeba Buněčná mitóza, Eustachova trubice nebo Zlatá bula sicilská…

 

 

Hola, hola, lidé draví! Teďka přijde představení!

 

Začalo se seriózně pracovat na novém repertoáru. Naše první písničky, které jsme napsali, byly balada s pracovním názvem “První“ a pak hned rockenrolová pecka Women. Ta vznikla během minuty, přestože má minuty tři a hrajeme ji dodnes.

 

První koncert jsme odehráli v roce 2011 na půdě (a to je třeba chápat doslovně na “půdě“) Malostranského gymnázia. Po pár koncertech se naše sestava ustálila na téměř deset let ve složení:

 

Honza „Johnny“ Korbel (zpěv, kytara, ukulele)
Ondra „Honky“ Vlkovič (bicí)
Lukáš „Piškot“ Marek (basa)

 

 

Než jsme se naplno vydali cestou hardrocku a rokenrolu, koketovali jsme i s okultními divnostyly jako pop punk (píseň Plesnivej rak), šanzon (Drezér koroptví) nebo bublegum. Jen pamětníci si vybaví naše skladby v rámci ukulelerocku. Troufneme si říct, že jsme ukulele objevili ještě before it was cool, dávno předtím, než se stalo nástrojem lidí, kteří se nenaučili na kytaru.

 

Za zmínku stojí dvě účasti v hudebních soutěžích Miss Agro a Rockové slunovrat, které se nám podařilo vyhrát a na těchto velkých festivalech si zahrát. Jako trio máme na kontě přes stovku vystoupení, nahráli jsme 8 singlů a dvakrát byli okradeni.

 

Ve čtyřech se to lépe táhne

 

S myšlenkou přibrat dalšího člena jsme si pohrávali dlouho, ale podařilo se až v listopadu 2022, kdy jsme dostali tip na bubeníka, toho času bez smysluplnějšího angažmá. Honky tak předal bubenickou stoličku Vaškovi a sám se postavil dopředu s kytarou.

 

V létě 2023 po dlouhých 12 letech nás opustil zakládající člen Piškot, aby se mohl naplno věnovat jeho největší radosti a sice své rozrůstající se rodině. Naštěstí jsme nového basáka nehledali dlouho a tak od podzimu 2023 s námi hraje David Lagier. A co bylo dál, to už je současnost.

 

Honza „Johnny“ Korbel (zpěv, kytara)
Ondra „Honky“ Vlkovič (kytara)
Vašek Pelc (bicí)
David Lagier (baskytara)